BLOG BESTDRIVE

Czy należy przez całe techniczne życie auta trzymać się jednego rodzaju oleju? Czy raczej warto po 100, 200 czy 300 tys. km coś zmienić?

Nie będziemy mówić nic o markach oleju. Każdy ma swoją ulubiona markę, producenta, któremu ufa, albo uważa, że najlepiej kupować to, co akurat jest w promocji. Jednak niezależnie od marki każdy olej ma swoje parametry opisane klasą lepkości, normami API, ACEA czy producentów samochodów. Pytanie brzmi: czy w samochodzie, którego silnik z racji wieku i przebiegu ma większe luzy pomiędzy elementami i wyraźne objawy zużycia, należy trzymać się tego środka smarnego, który zaleca producent?

Jeśli ktoś spyta, czy w starszych samochodach lepiej jest używać oleju mineralnego zamiast syntetycznego, odpowiedź będzie prosta: lepiej używać oleju syntetycznego w każdym samochodzie niezależnie od wieku i przebiegu, gdyż z reguły ma on znacznie wyższe parametry, jest bardziej odporny na zużycie i w miarę eksploatacji jego parametry są bardziej stabilne, czyli zmieniają się w mniejszym stopniu np. pod wpływem wysokiej temperatury niż właściwości oleju mineralnego. Nonsensem jest twierdzić, że stary silnik potrzebuje oleju niższej jakości niż nowy. Jest wręcz przeciwnie!

Jeśli chodzi o właściwości oleju opisane np. klasą lepkości, to w bardzo wielu przypadkach producenci dopuszczają zastosowanie różnych olejów np. w zależności od klimatu, w jakim auto jest eksploatowane albo od wymagań ochrony środowiska, jakie obowiązują w danym regionie świata. Możemy np. wybierać pomiędzy olejem o lepkości 5W-30 a 5W-40, czasem nawet 10W-40. Olej każdej z wymienionych lepkości może być produktem bardzo wysokiej jakości i może być to produkt syntetyczny, ale mający inne cechy. Olej 5W-30 od oleju 5W-40 różni się tym, że w wysokich temperaturach wytwarza cieńszy film olejowy na współpracujących, smarowanych częściach. Taki olej jest bardzo często zalewany fabrycznie, by samochód spalał jak najmniej paliwa i miał jak najlepsze osiągi. Cienki film olejowy to niewielkie opory toczenia, a więc wyższa moc i niższa emisja dwutlenku węgla. Jednak olej 5W-40, choć może spowodować (w porównaniu do 5W-30) nieznaczny wzrost spalania i emisji spalin, ma lepsze właściwości ochronne. To poważna zaleta. W porównaniu do niego olej 10W-40 będzie różnił się zachowaniem w niskich temperaturach, przy silnym mrozie trudniej będzie uruchomić silnik. Ale np. w krajach o gorącym klimacie nie będzie to miało znaczenia.

Zmiana rodzaju oleju (zazwyczaj na olej o wyższej lepkości) w wielu wypadkach ma sens. Wyeksploatowany silnik ma większe luzy pomiędzy elementami i zastosowanie innego rodzaju oleju, takiego, który wytwarza grubszy film olejowy, może zredukować spalanie oleju i spowolnić zużywanie się silnika. Oczywiście, nie każdy silnik może być smarowany takim olejem (np. ze względu na wymagania osprzętu), ale jeśli nie ma tego typu przeciwwskazań, doświadczony mechanik często zaleca taką zmianę niektórym klientom. Dość powiedzieć, że silniki niektórych starych samochodów mogą być smarowane olejem 10W-60 zamiast przewidzianego przez fabrykę oleju 15W-40 z doskonałym skutkiem – w nich zmiana rodzaju oleju pozwala znacznie odsunąć w czasie remont silnika.

Nie należy natomiast z premedytacja stosować olejów o gorszych parametrach jakościowych tylko dlatego, że są tańsze, albo w silnikach wysokoprężnych stosować olej do silników benzynowych. Taka zmiana rodzaju oleju może spowodować powstanie nagarów, zatkanie kanałów olejowych itp. problemy, które z reguły kończą się remontem silnika. Nie od razu, ale prędzej czy później.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Posiadam samochód Citroen C3 Diesel. Do tej pory miałem olej 10W-40. Jednak sprzedawca (znajomy) polecił, bym zmienił olej na 5W-40, bo taki jest rzekomo dla niego najbardziej odpowiedni. Byłem u mechanika na wymianie oleju i powiedział, że olej można zmienić, ale zazwyczaj nie zmienia się z parametrów wyższych na niższe. Wstrzymałem się więc z wymianą oleju i zadaję tym samym pytanie. - Czy zmiana z 10W-40 na 5W-40 to dobry pomysł?

dodany przezAnonim,09-04-2015 19:56:15

Panie Pawle, Mamy za mało danych, by optymalnie dobrać olej do Pańskiego auta (rocznik, pojemność silnika, obecność lub brak filtra cząstek stałych itp.). Niemniej, olej 10W-40 w polskim klimacie nie wydaje się optymalny do większości diesli montowanych w Citroenie C3, a jeśli auto wyposażone jest w filtr cząstek stałych, jest z całą pewności dobrany nieprawidłowo. W każdym razie, jeśli instrukcja auta przewiduje używanie oleju 5W-40, sugeruję zastosować taki właśnie olej, bez względu na to, jaki olej stosowany był ostatnio. Nie ma reguły, która mówi, że po zastosowaniu źle dobranego oleju o zbyt niskiej jakości już zawsze trzeba taki stosować. To najprostsza droga do przyspieszonej degradacji silnika. Pozdrawiamy,

dodany przezAnonim,15-04-2015 10:10:41

Mam pytanie. Przymierzam sir do wymiany oleju z 10w40 Na 5w40.2lata jezdzilem Na 10w40.czy ma to sens? Dodam, ze Audi a4b5 ma OK. 250tys. Przebiegu. Prosze o komentarze. Z gory dzieki.

dodany przezAnonim,22-08-2019 16:34:57

No I,, bierze" OK. 1l oleju Na 10tys.

dodany przezAnonim,22-08-2019 16:37:13

No I,, bierze" OK. 1l oleju Na 10tys.

dodany przezAnonim,22-08-2019 16:48:48

pewnie, trzeba zmieniać olej i to regularnie, ja to robie co 10 tys km jak mi mechanik zalecil. no i olej - ma ogromne znaczenie, trzeba trafić w firme.mam hyundai xteer i rewelacja, mimo dużego przebiegu, to silnik dziala elegancko, żadnych zatarc!

dodany przezAnonim,18-02-2021 21:32:58

Witam Posiadam auto marki mercedes R 350 w benzynę ,przebieg 350tys Jeżdżę na oleju 5w30,trasy które ostatnio pokonywalem to 3 km do pracy po drodze biedronka sporadycznie w weekend 50km.Auto potrzebowalo dolewki oleju ok litra na 1000,1500km.Przy okazji wymiany pompy paliwowej zostałem poinformowany że samochód spała olej i nadmiernie dymi i trzeba zrobić generalny remont Stąd moje pytanie czy przejście na inny olej może zmniejszyć jego spalanie i przy okazji wymienię No i drugie pytanie czy zastosowanie ceramizera może również uszczelnić silnik Czy te dwa zabiegi coś poprawią

dodany przezAnonim,14-03-2021 23:25:02

Pewnie że warto zmienic olej, sam szczegolnie polecam syntetyczny bo jest najkorzystniejszy dla każdego silnika niezaleznie od marki i wieku auta. Sam mam z hyundai xteer i chwale sobie, bo nawet oaliwo mniej mi schodzi dzieki temu że silnik super na nim dziala

dodany przezAnonim,22-03-2021 18:27:11

ogólnie to warto zainwestować w sprawdzone firmy, sam korzystam z hyundai xteer, bo serio wiem że nie przepłacam, jakośc jest najwyższa i oczywiście polecam :)) nie mam zatarć, przegrzania silnika itp, a akurat sporo jeżdżę bo praca itp

dodany przezAnonim,23-03-2021 15:03:30