Diagnostyka

2024.06.18

Czy wiesz, na co pozwala prawo jazdy kategorii B? Lista pojazdów jest długa

Mając prawo jazdy kat. B, można jeździć nie tylko samochodem osobowym i nie tylko pojazdami, które można prowadzić, mając „niższą” kategorię prawa jazdy. Z pewnymi ograniczeniami można jeździć motocyklem, ciągnikiem rolniczym…

Prawo jazdy kat. B jest bardzo uniwersalne. Podstawowe uprawnienie, jakie z niego wynika, to tylko ułamek możliwości. Z drugiej strony prawo jazdy kat. B ma pewne braki, które doskwierają wielu kierowcom i skłaniają ich do poszerzania uprawnień.

Po pierwsze, samochód osobowy, a tak naprawdę „samochodowy”.

Mając prawo jazdy kat. B, można kierować samochodem osobowym albo ciężarowym, którego dopuszczalna masa całkowita nie jest wyższa niż 3500 kg. Do takiego samochodu można dopiąć przyczepę lekką (czyli o dmc do 750 kg) i wówczas dmc całego zestawu może sięgnąć 4250 kg.

Nie ma jednak możliwości, aby na „B” ciągnąć przyczepę inną niż lekka. Najprostszym sposobem, aby rozszerzyć nieco swoje uprawnienia w tej kwestii, jest zdanie specjalnego egzaminu praktycznego (niepotrzebny jest kurs) i uzyskanie w prawie jazdy wpisu „B96”. To jednak nie jest to samo co kategoria B+E, wciąż obowiązuje nas limit dmc zespołu pojazdów na poziomie 4250 kg.   

Po drugie, motorower, czterokołowiec, także quad

Mając kategorię B, możemy jeździć pojazdami określonymi dla prawa jazdy kat. AM – chodzi o motorower i czterokołowiec lekki. Czterokołowiec lekki to pojazd o niewielkiej mocy i masie własnej nie większej niż 350 kg. Prawo jazdy kat. B obejmuje też te pojazdy, na które pozwala kategoria B1 – czyli czterokołowce inne niż lekkie, w tym wszelkie quady, także duże.

Po trzecie, motocykl

Prawo jazdy kat. B pozwala na kierowanie motocyklem o poj. silnika do 125 cm3 i mocy nie większej niż 11 kW. To uprawnienie wynikające z prawa jazdy kat. B, które jest jednak ograniczone terytorialnie: obowiązuje wyłącznie na terenie Polski. Istnieje też przelicznik mocy do masy (na 1 kg masy motocykla nie może przypadać więcej niż 0,1 kW, ale ten parametr spełnia większość motocykli z silnikami 125 cm3. Ważne: trzeba mieć prawo jazdy kat. B co najmniej 3 lata.

Prawo jazdy kat. B pozwala też jeździć motocyklem trójkołowym bez ograniczenia związanego z wielkością silnika i mocą. Ale uwaga: nie każdy motocykl, który ma trzy koła, jest formalnie motocyklem trójkołowym – lepiej się upewnić.

Po czwarte, ciągnik, kombajn…

W Polsce (znów ograniczenie terytorialne) mając prawo jazdy kat. B można kierować ciągnikiem rolniczym oraz pojazdem wolnobieżnym (także z przyczepą lekką). Ciekawostka: do pojazdów wolnobieżnych zaliczają się m.in. kombajny rolnicze.