Diagnostyka

2024.02.13

Konfiskata samochodów pijanych kierowców: kara sroga, ale nie dla każdego

Start obowiązywania przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom wyznaczono na 14 marca 2024 r. Nie jest jednak tak, że każdy nietrzeźwy kierowca straci samochód. Próg zawartości alkoholu we krwi, który umożliwia orzeczenie przepadku pojazdu, ustawiono dość wysoko, obniża się on tylko wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek. Przepisy przewidują też zaskakujące wyjątki od reguły.

Warto ustalić to we wstępie: za każdym razem konfiskata samochodu rozumiana jako fizyczne zabranie i zlicytowanie samochodu pijanego kierowcy jest możliwa tylko wtedy, gdy samochód ten należy w całości do sprawcy przestępstwa. Jeśli nie jest on w całości własnością sprawcy (może być to auto w leasingu, może to być współwłasność), sąd orzeknie obowiązek zapłaty kwoty równej wartości pojazdu.

Wyjątek: dotyczy on pijanych kierowców, którzy podczas wykonywania pracy polegającej na prowadzeniu pojazdów prowadzili samochód, który do nich nie należy. W takim wypadku sąd jedynie orzeka obowiązek zapłaty nawiązki w wysokości co najmniej 5000 zł. Łatwo się domyślić: chodzi o (nie do końca zrozumiałą ze względu na niski minimalny próg alternatywnej kary finansowej) ulgę dla kierowców zawodowych.

Ile trzeba mieć promili, aby stracić samochód?

Utrata samochodu grozi tym pijanym kierowcom, którzy prowadzili, mając we krwi 1,5 promila alkoholu lub więcej. Przypomnijmy: przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości „zaczyna się” po przekroczeniu 0,5 promila. Tak wysoki limit oznacza, że konfiskata samochodu grozi tylko skrajnie pijanym, najbardziej niebezpiecznym kierowcom.

Spowodujesz wypadek po pijanemu – łatwiej stracisz auto

Nieco inaczej jest z kierowcami, którzy kierując w stanie nietrzeźwości, spowodowali wypadek, katastrofę albo zagrożenie katastrofą. W takim przypadku:

  • sąd może orzec konfiskatę samochodu albo jego równowartości już w sytuacji, gdy kierowca był nietrzeźwy (czyli dotyczy to już tych kierowców, którzy przekroczyli próg 0,5 promila)
  • sąd orzeka (inaczej: musi orzec) konfiskatę samochodu albo jego równowartości, jeśli kierowca, który spowodował wypadek, miał ponad 1 promil alkoholu we krwi

Ciekawostka: państwo nie zabierze motorówek pijanym sternikom

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem niezależnie od tego, czy jest to samochód, łódź motorowa (to też pojazd mechaniczny) czy np. samolot. Niezależnie od tego, jakim pojazdem mechanicznym kierujemy po pijanemu, grozi za to kara 3 lat więzienia.

Jednak przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów dotyczą jedynie „ruchu lądowego” – a zatem chodzi wyłącznie o samochody, motocykle, itp.