Diagnostyka

2024.02.27

Nowe kary za brak ubezpieczenia OC. Stawki są horrendalne

Najnowsze stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodów czy motocykli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. są dla wielu ich adresatów wręcz ekstremalnie wysokie, a to nie koniec: w lipcu kary te wzrosną ponownie.

Karne opłaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów mechanicznych są wprost uzależnione od wysokości płacy minimalnej. Pełna kara za brak OC jest równa dwukrotności płacy minimalnej. Ponieważ w 2023 r. rząd zaplanował dwie podwyżki płacy minimalnej na 2024 rok – na styczeń i na lipiec – oznacza to automatyczny wzrost różnych kar i opłat – w tym kary za brak OC.

Ile zapłacisz za brak OC i od czego jeszcze to zależy?

Nawet niewielkie, „techniczne” spóźnienie z zawarciem umowy ubezpieczenia OC oznacza wysoką karę, jednak nie od razu w maksymalnej wysokości. Stawki kar nakładanych na osoby, które spóźniły się, zapomniały albo nie wiedziały o tym, że skończyło im się OC, w pierwszej połowie roku 2024 wynoszą:

– spóźnienie do 3 dni – 1700 zł

– spóźnienie 4-14 dni – 4240 zł

– brak OC powyżej 14 dni – 8480 zł

Nieco mniej zapłacą właściciele innych niż samochód pojazdów – w tym motocykli i motorowerów:

– spóźnienie do 3 dni – 280 zł

– spóźnienie 4-14 dni – 710 zł

– brak OC powyżej 14 dni – 1410 zł

Wyższe są natomiast kary dla właścicieli ciężarówek.

W 2024 r. będzie jeszcze jedna podwyżka kar za brak ubezpieczenia OC

Od lipca stawki opłat karnych za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych będą wynosić:

– spóźnienie do 3 dni – 1720 zł

– spóźnienie 4-14 dni – 4300 zł

– brak OC powyżej 14 dni – 8600 zł

A w przypadku „innych” pojazdów (m.in. motocykli, motorowerów) kary wyniosą:

– spóźnienie do 3 dni – 290 zł

– spóźnienie 4-14 dni – 720 zł

– brak OC powyżej 14 dni – 1430 zł

O czym trzeba wiedzieć, aby nie zapłacić kary za brak OC?

Pewnym bezpiecznikiem, chroniącym właścicieli samochodów przed niezamierzonym przeoczeniem przedłużenia umowy ubezpieczenia OC, jest automatyczne przedłużanie umów. Ubezpieczyciel z wyprzedzeniem informuje klienta, że zbliża się termin ważności ubezpieczenia OC, proponuje stawkę za przedłużenie umowy na kolejny rok, a jeśli nie dostaje odpowiedzi, automatycznie przedłuża umowę na zaproponowanych wcześniej warunkach w dniu, w którym kończy się ważność starej polisy. Niestety, to nie zawsze tak działa.

Umowa ubezpieczenia OC pojazdu nie przedłuży się w następujących przypadkach:

– polisa się nie odnowi, jeśli kupiliśmy używany samochód i korzystamy z polisy OC poprzedniego właściciela; w takim wypadku trzeba zadbać o samodzielne zawarcie nowej umowy OC, zanim „odziedziczona” umowa straci ważność

– Gdy za poprzednią polisę OC płaciliśmy w ratach i nie zapłaciliśmy wszystkich rat

Trzeba też pamiętać, że jeśli kupiliśmy pojazd bez polisy OC, umowę ubezpieczenia musimy zawrzeć w tym samym dniu. Mamy czas do północy, polisę trzeba jednak mieć przed rozpoczęciem jazdy.

Może się też zdarzyć, że kupiliśmy samochód z umową OC wystawioną na inną osobę niż sprzedawca. W takim wypadku należy upewnić się, że umowa nie została wypowiedziana przez tę osobę. Dowiemy się tego, kontaktując się z infolinią ubezpieczyciela.