Diagnostyka

2014.02.24

Świeci się kontrolka silnik (check engine) – co to oznacza?

Na desce rozdzielczej samochodu znajduje się wiele kolorowych kontrolek, które informują o ewentualnych usterkach. Nierzadko kierowcy widzą tam świecącą ikonkę symbolizującą silnik (tzw. kontrolka check engine ). Ale czy zawsze jest to powód do niepokoju?

Kolor kontrolki ma znaczenie
Warto wiedzieć, że nie wszystkie komunikaty na desce rozdzielczej mogą alarmować o zagrożeniach. Część ikonek ma charakter informacyjny. Wszystko uzależnione jest od koloru święcącej się kontrolki:

  • czerwone – alarmują,
  • pomarańczowe – ostrzegają,
  • zielone /niebieskie – informują.


Uwaga na „żółty silnik”
Kontrolka check engine umieszczona na desce rozdzielczej ma kształt silnika i przekazuje informacje o jego pracy. Jeśli się nie zapala, wówczas funkcjonowanie silnika przebiega bez zakłóceń. Gdy się zaświeci na pomarańczowo, informuje tym samym o istniejących nieprawidłowościach w zakresie przebiegu procesów spalania.

Poniżej prezentujemy kilka najczęstszych sytuacji, w których kierowcy mogą spodziewać się uaktywnienia kontrolki check engine.

Święcąca kontrolka po pewnym czasie gaśnie
Jeżeli system elektroniczny wykryje usterkę, spowoduje to zapalenie się pomarańczowej kontrolka silnik. Jednak w przypadku, gdy błąd przy kolejnych uruchomieniach silnika nie będzie się pojawiał, po pewnym czasie ikonka zniknie. Dzieje się tak m.in. w przypadku zbyt niskiego napięcia w instalacji przy rozruchu podczas dużego mrozu, wypadających zapłonów albo zawilgocenia silnika podczas mycia pojazdu.

Święcąca kontrolka mimo normalnej pracy silnika
Zdarzają się sytuacje, gdy kontrolka check engine świeci cały czas, a silnik pracuje prawidłowo. Przyczyną takiego stanu może być zaśniedziały styk lub niewielka wilgoć przy wtyczkach. Dla komputera sterującego silnikiem są to nieprawidłowości w wartościach przekraczających parametry założone przez producenta samochodu.

Święcąca kontrolka a nieprawidłowa praca silnika
Kiedy kontrolka check engine świeci cały czas, a jednocześnie zauważalna jest utrata mocy silnika, najpewniej mamy do czynienia z poważną usterką. Pojazd automatycznie „przechodzi” w awaryjny tryb pracy, więc kontynuowanie jazdy jest możliwe. Warto jednak w takiej sytuacji niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego, aby specjaliści zdiagnozowali przyczynę nieprawidłowości.

Ponadto pomarańczowa kontrolka check engine może zapalać się m.in. w sytuacji zatankowania pojazdu paliwem gorszej jakości albo gdy silnik nie pali na jeden cylinder.

Czy świecącą kontrolkę check engine można zbagatelizować?
Aktywna kontrolka check engine świadczyć może o wystąpieniu różnych usterek – mniej lub bardziej ważnych. Chociaż w każdym z przypadków możliwe jest kontynuowanie jazdy, przy najbliższej okazji warto odwiedzić profesjonalny warsztat samochodowy. Co prawda samodzielne usunięcie błędu jest możliwe (wystarczy zgasić silnik i zresetować komputer pokładowy odpowiednim bezpiecznikiem albo poprzez odłączenie akumulatora na kilka minut), jednak nie warto ryzykować.

Specjaliści z naszego warsztatu samochodowego szybko i rzetelnie wykrywają wszelkie usterki, odczytując kod występującego błędu. Następnie zajmują się usuwaniem nieprawidłowości i profesjonalnym zresetowaniem komputera pokładowego. Przekazując samochód w ręce fachowców, wydłużasz jego żywotność oraz sprawne działanie.