Klimatyzacja

2015.08.20

Serwisowanie klimatyzacji – co trzeba zrobić i kiedy?

Odpowiednia temperatura w aucie zapewnia kierowcy komfortowe warunki prowadzenia samochodu, a tym samym wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego tak ważna jest sprawnie działająca klimatyzacja. Wymaga ona prawidłowej eksploatacji oraz regularnego serwisowania.

Prawidłowa eksploatacja – nie tylko latem
Prawidłowa eksploatacja klimatyzacji polega na regularnym jej używaniu przez cały rok, przynajmniej przez 10 minut raz w tygodniu. Oprócz substancji chłodzącej w urządzeniu znajduje się olej. Jego głównym zadaniem jest smarowanie sprężarki. Aby zapewnić jej bezawaryjne działanie, należy często włączać urządzenie Tym sposobem układ będzie stale przesmarowany.

Klimatyzacja z reguły kojarzy się wyłącznie z chłodzeniem powietrza. Dlatego kierowcy często popełniają błąd, ograniczając korzystanie z klimatyzacji tylko w upalne dni. Warto jednak pamiętać, że urządzenie to nie tylko chłodzi, ale też wysusza powietrze. Dlatego wskazane jest jego używanie także zimą, by okna nie zaparowały, gdy w aucie jest sporo wilgoci z naniesionego na butach śniegu.

Regularne czyszczenie urządzenia to konieczność
Klimatyzacja zapewnia nie tylko obniżanie temperatur, ale oczyszcza powietrze z pyłków, drobnoustrojów, kurzu. Kierowcy i pasażerowie oddychają czystym powietrzem, ale drobnoustroje i zarodniki grzybów pozostają w zakamarkach urządzenia, mając tam doskonałe warunki do rozwoju. Gdy jest ich wiele, stają się przyczyną np. alergii i legionellozy – choroby przypominającej ciężkie zapalenie płuc. Zanieczyszczone urządzenie powoduje też nieprzyjemne skutki takie jak: pieczenie i łzawienie oczu, drapanie w gardle, nawracający kaszel i katar.

Stąd prosty wniosek: serwisowanie klimatyzacji jest koniecznością. Powierzając samochód naszym fachowcom, uzyskujesz gwarancję profesjonalnie przeprowadzonych czynności. Zajmiemy się oczyszczeniem filtrów, a w razie potrzeby – ich wymianą oraz uzupełnimy czynnik chłodzący.

Odgrzybianie urządzenia
Jeśli z otworów wentylacyjnych wydobywa się przykry zapach pleśni, to znak, że grzyby rozwinęły się na dobre. Nie czekajmy więc aż poczujemy nieprzyjemną woń, tylko działajmy z wyprzedzeniem.

Zalecamy, aby przynajmniej raz w roku zdezynfekować i wyczyścić klimatyzację samochodową. Można to zrobić w sposób: mechaniczny (do układu wprowadza się preparat, który eliminuje drobnoustroje i likwiduje grzybnię) albo przez czyszczenie parownika (jest to sposób najskuteczniejszy), ewentualnie za pomocą ozonowania (służy do tego ozonator).

Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji przy użyciu preparatów chemicznych jest mało skuteczne, gdyż preparat nie dociera równomiernie do wszystkich zakamarków. Dlatego warto zdać się tutaj na doświadczenie i umiejętności serwisantów.

Kiedy wymienić filtr?
Najlepiej wymienić filtry co 2 lata albo po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów. Skąd te zalecenia?

Warto wiedzieć, że filtry z czasem zapychają się, zatrzymując kurz i inne zanieczyszczenia. Jeśli jeździmy po drogach gruntowych czy szutrowych, filtry wymagają wcześniejszej wymiany.

Kiedy wymienić czynnik chłodzący?
W ciągu roku ubywa 10 do 15% czynnika chłodzącego. Klimatyzator traci więc wydajność i nie chłodzi powietrza w wystarczającym stopniu. W przypadku utraty 50% czynnika wydajność maleje o 75%. Poza tym w tej substancji zbierają się drobne zanieczyszczenia. Z tego powodu zalecana jest wymiana gazu chłodzącego co 2 lata.

Dlaczego ważne jest regularne serwisowanie klimatyzacji?
erwisowanie klimatyzacji jest czynnością niezbędną. Chodzi bowiem nie tylko o sprawne działanie urządzenia chłodzącego, ale przede wszystkim o zdrowie kierowcy i pasażerów.

Regularnie serwisowana klimatyzacja zapewnia:

  • oddychanie czystym powietrzem, bez zarazków i grzybów,
  • brak nieprzyjemnych, drażniących zapachów,
  • optymalną temperaturę we wnętrzu pojazdu,,
  • cichą pracę urządzenia.