Blog

2020.11.16

Nowe opony zimowe – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jakie opony zimowe kupić? Co jest ważne przy wyborze? Oto 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zmianie opon na zimę.

Rozmiar – nie ma zalecenia, by opony zimowe miały inny rozmiar niż letnie (dotyczy to np. szerokości). Jednak jeśli mamy dwa komplety kół (nie samych opon), to czasem rozsądne jest aby na zimę mieć felgi o mniejszej średnicy, a opony o wyższym profilu.

Jeśli jednak mamy jeden komplet felg, rozmiar opon zimowych musi być taki sam jak rozmiar letnich.

Data produkcji. Jeśli jest możliwość kupna opon wyprodukowanych np. 3 lata temu, ale taniej (taniej, bo wielu kierowców upiera się, żeby jednak mieć „świeże” opony), to warto z takiej oferty skorzystać. Zwłaszcza, jeśli alternatywą w tym samym budżecie są opony niższej klasy.

Ważne: Zwróć uwagę na gwarancję, jaką oferują producenci. Kupując opony Continental masz aż 7 lat gwarancji (od daty zakupu!).

Warto też rozeznać aktualne promocje. Na zimę 2020 roku, kupując opony marki Continental lub BestDrive w sieci serwisów BestDrivie – otrzymujesz gratis darmową gwarancję na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź

Indeks prędkości – indeks prędkości opon zimowych może być niższy niż letnich, jest to całkowicie legalne i zazwyczaj sensowne – większość z nas nie jeździ zimą z prędkością maksymalną.

Indeks nośności opon musi być dostosowany do wymagań (i/albo sposobu eksploatacji) auta, przy czym w większości przypadków (do wyjątków należą np. auta dostawcze, minivany) wystarczą opony o nośności standardowej. Dopłacanie do opon wzmocnionych (np. z oznaczeniem XL), jeśli nie ma takiej potrzeby, nie ma sensu. Z drugiej strony, jeśli mamy okazję kupić w dobrej cenie opony XL zamiast zwykłych, nie ma co do tego technicznych przeciwwskazań.

Klasa opon – producenci dzielą ofertę zazwyczaj na trzy segmenty: budżetowy, średni i premium. Warto zdecydować się na opony premium i dotyczy to zarówno nowoczesnych aut z mocnymi silnikami jak i starszych aut, które „po prostu się toczą”. Ostatecznie każde auto musi czasem ostro zahamować, nie bez znaczenia jest też trwałość opon, komfort jazdy, itp. Tak, opony premium są droższe (choć czasem nie aż tak bardzo, jak się wydaje) niż opony budżetowe, ale dobrze sprawdza się tu zasada: ten wydatek boli krótko, a cieszy długo.

Zamienniki opon – uwaga, choć prawie każdy samochód może być wyposażony w 2-3, a nawet więcej rozmiarów ogumienia zgodnych z zaleceniami producenta, to jednak bezkrytyczne korzystanie z internetowych tabel zamienników jest złym pomysłem. Liczy się nie tylko zewnętrzna średnica opon (główny parametr brany pod uwagę przez tabele zamienników), lecz także szerokość opony (uwaga na miejsce w nadkolu auta), wielkość hamulców (felgi o zbyt małej średnicy nie da się założyć) oraz wreszcie stosunek szerokości felgi do szerokości opony.

Masz wątpliwości? Nie kupuj opon w ciemno – odwiedź dobry warsztat oponiarski i zapytaj!