Opony

2023.06.21

Czy wiesz, gdzie „wyrosły” twoje opony?

Nie wiesz, skąd pochodzi kauczuk, z którego wyprodukowane zostały twoje opony? Nic dziwnego. Jednak z punktu widzenia producenta opon, który dba o pozyskiwanie surowców wyłącznie ze zrównoważonych źródeł, jest bardzo ważna informacja. Tylko jak uzyskać pewność?

To tak jak z ropą naftową: nawet jeśli surowiec ten ma dobrą jakość, są takie źródła, w których nie chcemy robić zakupów, aby nie wspierać właściciela. Jednocześnie może się zdarzyć, że surowiec, który kupujemy, jednak został pozyskany w miejscu, z którym nie chcielibyśmy mieć nic wspólnego. Dostawcy potrafią zrobić wiele, aby na etapie transportu mylić tropy i na końcu dostarczyć nie to, na co się umawialiśmy, a jeszcze robią to w taki sposób, że niezwykle trudno jest wykryć oszustwo. To tak jak z energią elektryczną: czy została wyprodukowana z węgla, czy też ze słońca, działa tak samo.

Jeśli chodzi o kauczuk, którego ogromne ilości wykorzystywane są do produkcji opon, producentom, takim jak Continental, zależy, aby pochodził on ze zrównoważonych źródeł. Chodzi o to, aby pozyskując surowiec, nie wspierać firm przyczyniających się do degradacji środowiska naturalnego. Tylko jak to zrobić?

Jak sprawdzić, skąd pochodzi kauczuk?

Testy nowej technologii zakończyły się pełnym sukcesem: Continental i Security Matters (SMX) innowacyjna platforma technologiczna specjalizująca się w cyfrowym śledzeniu przy użyciu znaczników opartych na substancjach chemicznych, wykorzystały substancję chemiczną do oznaczenia kauczuku naturalnego wykorzystywanego do produkcji opon.

Chemiczny znacznik został dostarczony rolnikom w indonezyjskiej prowincji West Kalimantan. Zostali oni przeszkoleni w zakresie technologii dodawania do lateksu (z tej substancji wytwarzany jest kauczuk) na etapie zbiorów. Następnie za pomocą specjalnego czytnika sprawdzano, czy znacznik, którego obecności nie sposób stwierdzić na oko, jest wykrywalny na kolejnych etapach produkcji ogumienia.

Dobra wiadomość: substancja nie tylko wytrzymała przygotowania w związku z wytwarzaniem kauczuku, lecz także proces produkcji opon. Z oznakowanego kauczuku powstały opony rowerowe. Na koniec okazało się, że za pomocą czytnika można rozróżnić, opony, które powstały ze znakowanych surowców i te, które wyprodukowano na bazie materiałów pochodzących z innych źródeł?

Jak obecność znacznika wpływa na jakość opon?

Wyprodukowane opony zostały dokładnie przebadane pod kątem wszelkich mierzalnych właściwości w porównaniu do opon, które nie zawierają znacznika. Okazało się, że nie tylko nie różnią się one wyglądem od „normalnego” ogumienia, lecz także mają identyczne właściwości – od przyczepności po trwałość.

Znaczenie kauczuku – czemu to ma służyć?

Continental zamierza najpóźniej do 2050 roku zadbać o to, aby sto procent materiałów wykorzystywanych do produkcji ogumienia pochodziło ze zrównoważonych źródeł. Aby proces ten usprawnić i uczynić przejrzystym, firma zamierza stosować technologię znacznikową na szeroką skalę we wszelkich produkowanych przez siebie produktach gumowych. Chodzi o uzyskanie neutralności klimatycznej całego łańcucha dostaw – nie tylko końcowej produkcji ogumienia.