Opony

2015.03.27

Ekologiczna uprawa opon… Continental

Opony samochodowe wytwarzane z rośliny o nazwie mniszek lekarski to prawdziwa rewolucja, która ma szansę odmienić tradycyjny sposób wytwarzania opon. Koncern Continental, w najbliższych latach, planuje wprowadzić do seryjnej produkcji opony z popularnego „dmuchawca”, które są przyjazne dla środowiska.

Jak powinna wyglądać idealna opona przyszłości? Wymogi bezpieczeństwa i wydajności, choć wciąż najważniejsze, to nie jedyne wyznaczniki jakości nowoczesnej opony. Nie mniej istotne stały się też niskie zużycie paliwa oraz ochrona środowiska. Ograniczone zasoby surowców naturalnych skłaniają producentów opon do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Doskonałym przykładem innowacyjnej technologii bazującej na zasadach zrównoważonego rozwoju jest produkcja opon z mniszka lekarskiego opracowana przez koncern Continental. Celem ekspertów było stworzenie opony ekologicznej, a jednocześnie bardziej wytrzymałej.

Ekologiczny tuning opony

Udział kauczuku naturalnego, wyjątkowego surowca i jednego z najważniejszych składników opony stanowi od 10 do 30 procent, ale w oponach do ciężarówek ten udział wzrasta nawet do 40 procent. Właściwości kauczuku naturalnego nie da się całkowicie zastąpić kauczukiem syntetycznym uzyskiwanym z ropy naftowej. Dlatego dostęp do wysokiej jakości naturalnego surowca ma dla producentów opon ogromne znaczenie.

Obecnie kauczuk naturalny jest pozyskiwany niemal wyłącznie z plantacji kauczukowców uprawianych jedynie w tzw. „pasie kauczukowym” wokół równika. Zapotrzebowanie na samochody i opony stale rośnie, będzie zatem wzrastało zapotrzebowanie na kauczuk, którego produkcja niesie ze sobą wiele ograniczeń. Kauczukowiec zaczyna wytwarzać lateks, używany do produkcji kauczuku, dopiero po około siedmiu latach hodowli. Ten fakt w przeszłości doprowadzał nierzadko do nieprzewidywalnych wahań cen tego surowca. Co więcej, aby zaspokoić popyt na ten surowiec w Azji, Afryce i Ameryce Południowej powstają ogromne monokultury kauczukowców zastępujące las pierwotny.

Zalety mniszka lekarskiego

Dostrzegając te problemy, Continental wspólnie z niemieckimi naukowcami uruchomił badania nad uzyskaniem kauczuku naturalnego z korzeni mniszka lekarskiego. Otrzymany tym sposobem surowiec wytrzymuje porównanie ze swoim tradycyjnym odpowiednikiem – co ważne – pod względem chemicznym jest identyczny z produktem kauczukowca. Mało tego, wykorzystywany przez Continental gatunek mniszka jest mało wymagający w hodowli i jego uprawa będzie możliwa na glebach uważanych dotąd za nieużytki.

Opracowana przez Continental technologia pozwoli na produkcję kauczuku „tuż za rogiem” – w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki. Dzięki temu koszty związane z transportem surowca i emisją zanieczyszczeń będą znacznie niższe. Dodatkowo, uprawa mniszka na mało wartościowych gruntach niskiej jakości pozwoli zapobiec dalszemu niszczeniu cennych lasów i dżungli w regionach tropikalnych. Warto wiedzieć, że monokultury kauczukowca w samej tylko Azji zajmują obecnie powierzchnię ponad dziesięciu milionów hektarów! To też można zmienić.