Opony

2016.03.17

Jak przechowywać całe koła, a jak same opony?

Źle przechowywane opony po kilku miesiącach mogą prezentować stan wyraźnie gorszy niż przed pozostawieniem na sezonowy odpoczynek albo wręcz nie nadawać się do użytku. Tymczasem nieco inaczej należy przechowywać całe koła, a inaczej same opony.

Niezależnie od tego, czy zamierzamy przechowywać całe koła, czy tylko opony zdjęte z felg, powinniśmy zapewnić im bezpieczne warunki. Bezpieczne warunki to takie, w których opony czy też koła znajdują się pod dachem, nie pada na nie deszcz i nie świeci słońce – najlepiej, jeśli jest to zamknięte pomieszczenie. W pomieszczeniu nie powinno być za gorąco (np. przechowywać całe koła jak i same opony zimą należy w bezpiecznej odległości od kaloryfera, piecyka, itp.). Opony nie mogą mieć kontaktu z olejami czy paliwem, gdyż tłuste substancje skutecznie uszkadzają elementy gumowe. Opony i całe koła, a szczególnie felgi stalowe, nie powinny mieć podczas przechowywania stałego kontaktu z wodą lub choćby wilgocią. By zabezpieczyć opony przed niekorzystnymi warunkami, można je przed pozostawieniem na dłuższy czas pokryć (raczej boki niż bieżnik!) warstwą nabłyszczacza do opon w dowolnej formie (sprej, pasta, płyn), lub choćby silikonem w spreju.

Pozostaje pytanie: w jakiej pozycji przechowywać całe koła, a w jakiej same opony? Żeby się nie pomylić, wystarczy przypomnieć sobie, jak opony przechowywane są w sklepie: zawsze w pozycji pionowej; stoją na stojakach, ale równie dobrze mogą stać na podłodze. Przechowywanie samych opon w słupkach w pozycji leżącej powinno być raczej krótkotrwałe.

Przechowywać całe koła należy w pozycji leżącej, dla oszczędności miejsca jedno koło leży na drugim. Przed pozostawieniem na dłuższy czas koło powinno zostać dokładnie umyte – zapobiega to korozji. Nie zaszkodzi felgę nawoskować dowolną pastą do lakieru, a oponę zabezpieczyć środkiem do konserwacji opon, uniwersalnym preparatem do gumy czy silikonem. Koła powinny być też napompowane, na czas przechowywania można nieco podnieść ciśnienie w kołach (jednak nigdy bardziej niż wynosi maksymalne dopuszczalne ciśnienie dla danej opony, wartość podana jest na jej boku).

O ile piwnica to zwykle dobre miejsce do przechowywania opon, to balkon już niekoniecznie. Szczególnie zimówki przechowywane latem na słońcu i w upale, nawet jeśli trzymamy je w workach, nie są bezpieczne. Guma narażona na działanie słońca robi się sztywna, pęka, opony tracą swoje pierwotne właściwości. Jeśli nie mamy w domu warunków do przechowywania opon, naprawdę warto rozważyć pozostawienie ich na lato w warsztacie, w którym wymieniamy opony. Obecnie bardzo wiele warsztatów wulkanizacyjnych oferuje usługę sezonowego przechowywania opon i kół. Trzeba wprawdzie za to zapłacić, ale nie trzeba wozić ich w bagażniku i martwić się: co zrobić, by przeleżały kilka miesięcy w dobrych warunkach i żeby ktoś ich nie ukradł? Dla wielu mieszkańców miejskich bloków to najlepsze, a w każdym razie najwygodniejsze rozwiązanie.