Opony

2014.02.24

Kiedy zmienić opony na letnie?

Kierowcy, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo i komfort jazdy, decydują się na sezonową wymianę opon. Jest to sprawa dość problematyczna, ponieważ nie ma wyraźnie określonego terminu, który nakazywałby zmianę opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Istnieje jednak kilka czynników decydujących o momencie, w którym należy wymienić opony.

Zmiana opon – konieczność czy chwyt marketingowy?
Część kierowców traktuje konieczność zmiany opon letnich na zimowe i odwrotnie jako mit. Uważają, że ma to zapewnić jedynie zwiększenie sprzedaży opon zimowych. Takie przekonanie sprawia, że niejeden kierowca zastanawia się, dlaczego przez cały rok nie można jeździć na oponach letnich albo zimowych. Oczywiście jest to możliwe, ale specjaliści branży motoryzacyjnej nie zalecają tego gdyż opony letnie różnią się diametralnie od ogumienia zimowego.

Pierwszym czynnikiem wpływającym na ich odmienność jest guma użyta`do produkcji. Opony zimowe nie są w stanie zastąpić tych letnich. Są miękkie, dzięki czemu mogą zachować dużą elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. Natomiast w lecie ta właściwość nie jest już pożądana gdyż rozgrzana opona będzie się po prostu ślizgać, utrudniając hamowanie.

Druga kwestia to bieżnik. Większa ilość nacięć oraz ich głębokość to idealne rozwiązanie dla ogumienia zimowego zapewniające bezpieczeństwo i komfort poruszania się w trudnych warunkach zimowych. Ten rodzaj bieżnika gwarantuje dużo większą przyczepność. Na suchym i ciepłym asfalcie jest to z kolei sporym utrudnieniem gdyż powoduje większe tarcie oraz szybsze nagrzewanie się opony. „Zimówka” eksploatowana latem szybciej traci swoje właściwości i możemy ją zniszczyć już po pierwszym sezonie.

Warto mieć świadomość, że opony letnie są lepiej przystosowane do deszczowych warunków pogodowych. Odstępy między kostkami bieżnika są tutaj znacznie szersze, co ułatwia szybkie odprowadzanie wody deszczowej i zapobiega utracie przyczepności na śliskiej powierzchni. Z kolei specjalne lamelki występujące w bieżniku opon zimowych mają gęstsze ułożenie – mogą więc sobie nie poradzić z nadmiarem wody w warunkach deszczowych. Zwiększa to prawdopodobieństwo utraty kontroli nad pojazdem, nawet przy zachowaniu przepisowej prędkości.

Zmiana opon zależna od warunków pogodowych
Czas, kiedy należy zmienić opony zimowe na letnie zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Istotne znaczenie ma temperatura powietrza. Zaleca się, by opony letnie montować wtedy, gdy temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza. Przy niższych temperaturach letnie opony będą twardniały, a tym samym stracą swoje najlepsze właściwości.

Naszym klientom proponujemy wymianę opon na letnie w kwietniu. Pora ta wydaje się optymalna, z uwagi na mniejsze prawdopodobieństwo nagłego pogorszenia warunków pogodowych. Z doświadczenia wiemy, że w tym czasie aura jest już ustabilizowana.

Opony zimowe na letnie można wymienić samodzielnie, jednak zalecamy wybór profesjonalnego serwisu samochodowego. Nasi fachowcy zrobią to szybko i rzetelnie, sprawdzając i ewentualnie korygując stan wyważenia kół co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.